jak nauczyć kota korzystać z kuwety Mamy przyjemność udzielić Ci odpowiedzi na przydatne pytania tutaj na naszej stronie, która zawsze dąży do Twojej satysfakcji.Chcieliśmy uczestniczyć w ułatwieniu wyszukiwania i przedstawieniu Ci dzisiaj odpowiedzi na pytanie, które Cię dotyczy i którego szukasz odpowiedź, która jest następująca: jak nauczyć kota korzystać z kuwety
Witamy, gdzie z przyjemnością udzielimy odpowiedzi na pytanie
A prawidłowa odpowiedź to:
- Większość kociąt, zanim trafi do nowych właścicieli, umie już korzystać z kuwety - uczą się one korzystać z niej naśladując swoja matkę. Aby pomóc kociakowi nauczyć się korzystać z kuwety, umieść go w niej delikatnie po tym, jak skończy jeść, gdy zbudzi się ze snu i gdy zauważysz, ze obwąchuje, drapie, lub przykuca w kącie.
- Wybierz kuwetę, z której Twojemu kotu łatwo będzie korzystać. Plastikowy pojemnik o niskich ściankach bocznych jest na początek najlepszy; później zmień go na kuwetę głębsza, lub zakryta.
- Zapewnij przynajmniej jedną kuwetę na każdego kota w domu, plus jeszcze jedna. Każdą z nich umieść w cichym, rzadko uczęszczanym, ale łatwo dostępnym miejscu.
- Kuwetę umieść z dala od misek z wodą i jedzeniem, w łatwo dostępnym, ale odosobnionym miejscu. Unikaj wilgotnych, ciemnych piwnic, odległych sypialni, okolic hałaśliwych pralek, lub miejsc, przez które często przechodzą ludzie lub inne zwierzęta, na przykład kątów w kuchni.
- Jeżeli masz więcej niż jednego kota, upewnij się, ze kuwety znajdują się w więcej niż jednym miejscu, gdyż zasoby te mogą być 'strzeżone', co może uniemożliwiać korzystanie z nich bojaźliwym kotom.
- Gdy Twój kociak będzie starszy oraz dla kotów dorosłych wybierz kuwetę, która jest wystarczająco głęboka (aby przeciwdziałać rozsypywaniu żwirku przez kota podczas grzebania) i wystarczająco duża (aby mógł się w niej całkowicie obrócić). Pod kuwetę podłóż papierowy podkład, na którym zbierze się cały wysypywany z niej żwirek.
- Możesz zastosować otwartą kuwetę, ale dla kotów, które oczekują odrobiny prywatności wybierz kuwetę zakrytą z filtrem węglowym dla ograniczenia do minimum nieprzyjemnych zapachów i rozsypywania żwirku. Niektórym kotom nie będzie odpowiadać zakryta kuweta z wąskim wejściem, gdyż będą czuły się bezbronne nie mogąc obserwować otoczenia podczas przebywania w kuwecie.
- Niektóre koty wolą zbrylający się, możliwy do wybierania łopatką żwirek od innych. Za pomocą łopatki wybierz zanieczyszczony żwirek, pozostawiając resztę czystą i suchą. Pamiętaj o regularnym pełnym sprzątaniu kuwety, nawet jeżeli stosujesz żwirek zbrylający, gdyż przy wrażliwym węchu Twojego kota kuweta z wybranym łopatką zanieczyszczonym żwirkiem nie jest w pełni wysprzątana.
- Unikaj żwirku i wyściółek, które są aromatyzowane, gdyż mogą być one dla kota odpychające.
- Starsze koty mogą preferować bardziej miękki, zbliżony do piasku żwirek, gdyż jest on łagodniejszy dla ich zwyrodniałych stawów.
- Jeżeli Twój kot trafił do Ciebie z innego domu, dowiedz się jaki żwirek był tam używany. Niektóre koty odmawiają korzystania ze żwirku, który im nie odpowiada.
- Napełnij kuwetę do zalecanego przez jej producenta poziomu i ustaw ją na łatwej do czyszczenia powierzchni lub podłóż papierowy podkład. Jeżeli zmieniasz żwirek z jednego rodzaju na drugi, sprawdź zalecenia odnośnie poziomu, do jakiego należy nim napełniać kuwetę, gdyż są w tym zakresie różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami żwirku. Zawsze upewniaj się, że ilość żwirku pozwala Twojemu kotu na wykazywanie normalnych zachowana związanych z zakopywaniem. Nowy rodzaj żwirku może być odmienny w dotyku i mieć inny zapach, więc zmianę przeprowadzaj powoli, z początku mieszając ze sobą obydwa rodzaje.
Jeśli masz pytanie, napisz je w komentarzach poniżej, a my Ci odpowiemy